Az újfajta hibrid kutyák nálunk még ismeretlenek, de nyugaton, főleg Amerikában rendkívül divatos lett a fajtatiszta kutyák ötvözte, keveréke. Ezeket az egyedeket azért kezdték létrehozni a tenyésztők, hogy a különböző fajták kedvező génjeit egy kutyában elegyítsék.
A kutya fajon belül a fajták azonos, vagy nagyon hasonló tulajdonságokkal rendelkező csoportok. Úgy jöttek létre, hogy a hasonló egyedeket párosították egymással sok generáción át, a nem odaillő utódokat kizárták a tenyésztésből, a hasonlókat pedig beltenyésztés formájában tenyésztették tovább. A tulajdonságok így rögzültek, genetikailag egységessé vált a fajta. Fajtatiszta kutyának tehát azt nevezzük, amely sok generációra visszamenőleg hordozza a fajta küllemi tulajdonságait.
Az állattenyésztés régóta ismeri a hibridizáció és a heterózis hatását. A hibrideket – fajtatiszta egyedek keverékeit azért állítják elő, mert ötvözik a szülők jó tulajdonságait, sőt azt felülmúlhatják. Amikor a jól tejelő, ám rossz húsú holstein szarvasmarhát keresztezték a jó húst adó, de közepesen tejelő magyar tarkával, úgy a létrejött hibrid nőstényei gazdaságosan termelik a tejet, és a bikák húsa is jól értékesíthető. Számtalan állattenyésztési példa mellett a növénytermesztés még szélesebb hibridizációs listát mutathat.
A tudományos magyarázat alapjait Gregor Mendel, a genetika egyik atyja (1822-1884), Ágoston rendi szerzetes, botanikus tette le, miszerint a homogén genetikai állományú egyedek párosításának első generációja egyforma utódokat képez. Ez az uniformitás törvénye. A következő generációban már létrejön a hasadás. Ez a szegregáció törvénye, az utódok változatossá válnak. A hibrid kutyák továbbtenyésztése tehát kiszámíthatatlan eredményű: amennyire az első generációs hibrid alom egységes, a második generáció a lehetséges minden változatot megmutatja.
A hibridizáció rendkívül jó tulajdonsága, hogy a fajtatiszta tenyésztés során jelentkező számos betegség recesszíven öröklődik, azaz akkor jelentkezik, ha mindkét fél részéről szemben állnak a hibás génpárok. A hibrideknél ennek a valószínűsége lényegesen kisebb, tehát a hibridek életképesebbek, egészségesebbek.Tehát divat is, sok szempontból hasznos is.
A kutyafajták génállománya 99%-ban azonos, különbözőségük a fennmaradó 1%-ból adódik. Csányi Vilmos elismert etológus professzor szerint, így gyakorlatilag a létező összes, nagyjából 400-500 fajta egyedei bármikor mixelhetők egy másikkal. Több száz már ismert dizájner variáció létezik.
A párosítások egyik legnépszerűbb alakja az uszkár, számos keresztezés egyik szülője:
- uszkár x labrador = labradoodle
- uszkár x golden retriever = golden doodle
- uszkár x máltai selyemkutya = maltipoo
- uszkár x schnauzer = schnoodle
Megjegyzések
Megjegyzés küldése